Rusya’da sinagog, kilise ve polis noktasına silahlı saldırı: 3 ölü, 13 yaralı

Rusya’nın Kuzey Kafkaslardaki özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı, bugün yerel saatle 18.00 sıralarında Derbent kentindeki bir sinagog ve Ortodoks kilisesi ile Mahaçkale’deki bir polis noktasına silahlı kişilerce düzenlenen saldırılarda, ikisi polis, biri rahip üç kişinin öldüğünü, 13 kişinin yaralandığını açıkladı.

Reuters’ın Rusya basınından aktardığına göre, bir polis memuru ve bir rahip, sinagog ve kiliseye düzenlenen saldırılar sırasında yaşamını yitirdi. Dağıstan İçişleri Bakanlığı, kimliği belirsiz kişilerin otomatik silahlarla bir sinagog ve bir kiliseye saldırdığını, bir polis memurunun öldüğünü, birinin yaralandığını kaydetti. Ajanslara yansıyan haberlere göre, saldırının ardından sinagogda yangın çıkarken, saldırganlar bir araçla olay yerinden kaçtı.

İKİNCİ POLİS MEMURU MAHAÇKALE’DEKİ SALDIRIDA ÖLDÜRÜLDÜ

Öldüğü bildirilen ikinci polis memurunun ise Mahaçkale’de yaşanan saldırı ve çatışmada öldüğü bilgisi verildi. Mahaçkale sokaklarından da daha sonra çatışma sesleri geldiği haberleri basına yansırken, Rusya basınına yansıyan bazı haberlere göre, İçişleri Bakanlığı, olaya karışan saldırganlardan ikisinin öldürüldüğünü bildirdi.

REUTERS: 2 POLİS MEMURU ÖLDÜ

The Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre, Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rusya’nın resmi haber ajanslarından TASS’a yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz silahlı kişilerin otomatik silahlarla sinagog ve kiliseye saldırı düzenlediğini bildirmişti. Reuters ise düzenlenen saldırılarda iki polis memurunun hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Saldırıların yaşandığı sinagog ve kilise Dağıstan’ın Derbent bölgesinde yer alırken, saldırı düzenlenen polis noktası yaklaşık 125 kilometre kuzeydeki Mahaçkale kentinde bulunuyor. Polis memurlarından birinin Mahaçkale’de, diğerinin Derbet’te öldürüldüğü belirtildi.

JP: SALDIRI SONRASINDA SİNAGOGDA YANGIN ÇIKTI

RIA Novosti’nin Telegram kanalında paylaşılan bilgilere göre, bir bakanlık kaynağı, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, “(Moskova saatiyle) 18.00 sıralarında Derbent’te kimliği belirsiz kişiler bir sinagog ve bir kiliseye otomatik silahlarla ateş açtı. Gelen ilk bilgilere göre, bir polis memuru öldü, biri yaralandı. Şüphelilerin kaçtığı araç, 921 plakalı beyaz bir Volkswagen Polo olarak tespit edildi. (Olayın) şartları netleştiriliyor. Ölü ve yaralı polis memurları hakkındaki bilgi de netleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

The Jerusalem Post gazetesi, saldırı sonrasında sinagogda yangın çıktığını bildirirken, Bölgesel İçişleri Bakanlığı Mahaçkale’de kimliği belirsiz kişilerin Ermoshkin Sokağı’ndaki bir polis noktasına ateş açtığı bilgisini verdi.

BAZA: İKİ SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Reuters’ın aktardığına göre, güvenlik servislerine yakın olduğu bilinen, resmi olmayan Baza Telegram kanalı, Rusya’nın güneyindeki Dağıstan’da yaşanan silahlı saldırılarda dahli bulunan iki saldırganın vurularak öldürüldüğünü iddia etti.

Reuters’ın Rus haber ajanslarından aktardığına göre, İçişleri Bakanlığı, saldırıyı düzenleyen saldırganlardan ikisinin vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x