Eğitim Dostu Burhaniye Belediyesi

7’den 77’ye vatandaşlarının yanında olan Burhaniye Belediyesi, sosyal belediyecilikte örnek bir belediye olmaya devam ediyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği projeler ile “eğitim” alanında da adından söz ettiriyor.

Burhaniye Belediyesi 5 yıl önce hizmete sunduğu,  Sosyal Etkinlik Merkezi’nde 15 derslik kapasite ile ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine eğitim imkanı sağlarken, önceliği ise dar gelirli ailelerin çocuklarına veriyor. Aynı zamanda 25 atanamayan öğretmenin de istihdamına olanak sağlayan BURSEM’de, okul destek ve LGS hazırlık programlarıyla düşük gelirli ailelerin çocuklarına cüzi miktar karşılığında eğitim desteği hizmeti sağlanıyor.

Eğitimde her yaş grubunu önemseyen Burhaniye Belediyesi açtığı kreşlerinde 200’e yakın okul öncesi dönemdeki çocuğa da yuva sıcaklığında eğitim-öğrenim imkanı sunuyor. Öncelikli olarak asgari ücretle ve tek maaşla geçinen ailelerin çocuklarının alındığı kreşlerde, kadının iş hayatına atılırken çocuklarının da piyasaya göre çok daha uygun fiyat ile güvenilir bir okul öncesi eğitim alması hedefleniyor. Faaliyette iki kreşi bulunan Burhaniye Belediyesi, üçüncü kreşi de önümüzdeki eğitim yılına hazırlamak için çalışmalarına başladı.

Okul eğitiminin yanında, kültürlü ve sportif nesiller yetiştirmek için Gençlik Merkezi’nde “Hem Eğlenecek, Hem Öğreneceğiz” sloganı ile kurslar devam ediyor. Fitness, resim, jimnastik, pilates, basketbol, halk oyunları, yaratıcı drama, piyano, eğlenceli matematik kurslarının yer aldığı, yılda 300’ün üzerinde kursiyerin yararlandığı gençlik merkezine çocuklar ve gençler yoğun ilgi gösteriyor.

BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA HİZMET

Okulların daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim sunabilmesi için var gücüyle çalışan Burhaniye Belediyesi, ilçedeki okullarda da çeşitli tadilat ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi. Okulların boya işlemleri, iç ve dış cephe boyama işlemleri, doğalgaz nedeniyle zarar gören alanlarda parke taşların tamiratı, yağmur suyu hatlarının bakım ve onarımı, demir kapı yapımı ve bisiklet parkları gibi çeşitli işlemler Burhaniye Belediyesi tarafından gerçekleştirilerek eğitime desteğini ilçe genelinde sürdürüyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YILDA 2 BUÇUK MİLYON TL BURS DESTEĞİ

Eğitim- Öğretim yılı başlarken de öğrencilere destek olan Burhaniye Belediyesi öğrencilerin eksiklerini tamamlayarak okula gönderiyor. Son 5 yılda; ihtiyaç sahibi 2025 öğrenciye okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapılarak öğrencilerin yüzü güldürüldü.  Kurulan,  Burhaniye Eğitime Destek ve Dayanışma Derneği tarafından şehir dışında öğrenim gören 250 üniversite öğrencisine her yıl 10 ay boyunca aylık 1.000 TL geri ödemesiz burs ödemesi gerçekleştirdiklerini açıklayan Başkan Ali Kemal Deveciler, “Çocuklarımız geleceğimiz! Tüm imkanlarımızla onların okul öncesi eğitiminden üniversite eğitimine kadar, tüm süreçlerinde destek olma çabasındayız. Burhaniye Belediyesi olarak sosyal belediyecilik ve buna bağlı olarak eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla hareket ediyoruz. Çocuklarımızın mutlu olduklarını gördükçe biz daha çok mutlu oluyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x