Almanya Savunma Bakanı’ndan ‘dinleme’ açıklaması: Sebep, kişisel kullanım hatası

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Hava Kuvvetleri subayları arasında Ukrayna’ya destek konusunda yapılan görüşmenin ses kaydının Rusya’da yayımlanmasıyla ilgili elde edilen ara sonuçlara ilişkin açıklama yaptı. Pistorius, telekonferansın dinlenmesinin bir askerin ‘kişisel kullanım hatasından’ kaynaklandığını söyledi.

Bu askerin Singapur’da olduğuna işaret eden Pistorius, Alman iletişim sistemlerinin tehlikeye atılmadığının tespit edildiğini belirterek görüşmelerde belirli bir gizlilik seviyesine kadar görüşmeler için WebEx platformunu kullandıklarını kaydetti. Pistorius, bu WebEx platformunun herkesin erişebildiği değil, özel kullanım için onaylanmış bir sürüm olduğunu, bunun için ülke dışında sunucuların da kullanılmadığını kaydetti.

‘BÖYLE BİR ETKİNLİK RUS İSTİHBARATI İÇİN BULUNMAZ BİR ORTAMDI’

AA’nın aktardığına göre, Hava Kuvvetleri subayları arasındaki söz konusu telekonferansın dinlenme sebebinin ‘bireysel kullanım hatasından’ kaynaklandığı bilgisini paylaşan Pistorius, “Tüm katılımcılar kurallarda yazdığı gibi güvenli arama prosedürüne uymadı. Mevcut bilgilere göre Singapur’daki katılımcıda veri akışı yaşanmıştır” dedi.

Pistorius, bu katılımcının güvenli olmayan bir bağlantıdan görüşmeye katıldığını ancak bir Rus casusun WebEx platformu üzerinden yapılan bu görüşmeye dahil olmadığını kaydetti. Singapur’da söz konusu dönemde Avrupa ülkelerinden üst düzey askerlerin de katıldığı havacılık fuarı düzenlendiğine işaret eden Almanya Savunma Bakanı Pistorius, böyle bir etkinliğin Rus istihbaratı için bulunmaz bir ortam olduğunu ve burada kullanılan otellerde kapsamlı dinleme eylemleri gerçekleştiğini söyledi.

Dinlenmenin sebebinin bulunmasına rağmen bu konudaki soruşturmanın devam edeceği ve tüm cihazların inceleneceği bilgisini paylaşan Pistorius, bu görüşmede WebEx platformu doğru kullanılmış olsa bile WebEx üzerinden tartışılmaması gereken konuların olup olmadığı sorusunu da hukuki olarak inceleyeceklerini ifade etti.

‘SUBAYLARIMI PUTİN’İN OYUNLARINA FEDA ETMEM’

Bakan Pistorius, bu konferansa katılan askerler hakkında ön inceleme başlatıldığını da belirterek bunu sonucuna göre disiplin soruşturmasının başlatılabileceğini ancak şu anda bir disiplin soruşturması yürütülmediğini kaydetti. Dolayısıyla bu durumun konferansa katılanlar için bir sonucu olmayacağını belirten Pistorius, “En iyi subaylarımdan hiçbirini Putin’in oyunlarına feda etmeyeceğim” diye konuştu.

Olayla ilgili partner ülkelerin savunma bakanlarıyla da görüştüğünü aktaran Pistorius, partnerlerin Almanya’ya güvenin devam ettiğini dile getirdi. “Rusya’dan gelen bu hibrit saldırının bizi ayırmasına izin vermeyeceğiz” diyen Pistorius, olayı kararlılıkla aydınlatacaklarını kaydetti. Bakan Pistorius, Alman ordusunun iletilişim sistemlerini daha iyi hale getirmeleri gerektiğini vurgulayarak “İletişim sistemlerine saldırılar büyük ölçüde artıyor” dedi. Başka bir dinleme olayı olup olmadığına ilişkin bir bilgiye sahip olmadığını aktaran Pistorius, ancak bunun bu yöndeki bir ihtimali ortadan kaldırmadığını kaydetti.

Ne olmuştu?

Russia Today (RT) haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Alman subayların 30 dakikalık ses kaydını yayımlamıştı. Ses kaydında üst düzey Almanya Hava Kuvvetleri mensupları, siyasi bir karar alınması durumunda, Taurus füzelerinin ne şekilde gönderilebileceğini, bunların Ukrayna tarafından Almanya’nın istihbarat ve teknik desteği olmadan kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyorlardı.

Kayıtta ayrıca Taurus füzelerinin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na inşa ettiği Kırım Köprüsü’nü teknik olarak imha edip edemeyeceği tartışması da yer alıyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x