Adaylar olaylı maç için konuştu: Provokasyonu örtemezsiniz

TRABZON Trabzonspor’un Fenerbahçe ile oynadığı karşılaşmada çıkan olaylara bir tepki de yerel seçimlerde yarışacak belediye başkan adaylarından geldi. İlk olarak açıklama yayınlayan CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Ahmet Kaya, yaşanan olaylar sebebiyle koro halinde Trabzon’un karalanmaya çalışıldığını belirterek tüm partilerin belediye başkan adaylarını ortak bir basın toplantısı ile Trabzon’un ve Trabzonspor’un haklarını savunmaya davet etti.

Karşılaşmanın ardından çıkan şiddet hareketlerini tasvip etmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Kaya, olayların planlı ve bir kurgu olduğunu düşündüğünü belirterek çirkin kışkırtmaların yaşananlara çanak tuttuğunu belirtti.

KAYA: 1 SENE ÖNCE GÖSTERİLEN DAYANIŞMA ÖRNEK OLMUŞTUR

Trabzonspor taraftarının centilmenliğini, hoşgörüsünü her zaman ortaya koyduğunu vurgulayan Kaya, “Trabzonspor, sahasından dikenli telleri kaldıran ilk kulüptür ve bu konuda örnek ve öncü olmuştur. Çok da geriye gitmeye gerek yok. 1 sene önce yaşadığımız deprem felaketinin ardından o acı günlerde bir dayanışma ortaya koyan Trabzonspor, tüm kulüplerin taraftarlarını şehrimize davet etmiş, Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı, el ele kol kola maç izlemiştir. Trabzonspor tribünlerinde sarı-lacivert bayraklar dalgalanmıştır. Bu anlamda Trabzonspor tüm Türkiye’ye yine örnek olmuştur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un karşılaşmanın ardından yaptığı “Hiç kimse kendi özerk alanında ‘tek iktidarım’ diye düşünmesin, devlet her özerk alanı takip eder. Herkes bunun farkına varsın. Devlet, Türkiye’ye bilerek ya da bilmeyerek yahut örtülü ya da açık Türkiye düşmanlığı üzerinden iş ve işlem içinde olanlara her zemini kaos üretmek için kullananlara karşı her türlü tedbiri alır” sözlerine de tepki gösteren Kaya, “Bu vatan için gözünü kırpmadan canını verebilecek Trabzonluların Türkiye sevgisi hakkında yorum yapmak Mehmet Uçum’un haddi değildir” dedi.

“Her fırsatta boyunlarına Trabzonspor kaşkolları takan siyasetçiler, Trabzonspor ve Trabzon günlerdir adeta linç edilirken sessiz kalamaz” diyen Kaya, “Trabzonspor bizim üst kimliğimizdir. Parti ayrımı yapmaksızın tüm belediye başkan adaylarımızı, ortak bir basın toplantısı ile Trabzon’umuzun, Trabzonspor’umuzun haklarını savunmaya ve sahipsiz olmadığını göstermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

GENÇ: TANSİYON BİLE BİLE YÜKSELTİLDİ

Ahmet Kaya’nın ardından bir açıklama da AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç’ten geldi. Yaşanan olayların provokasyon sonucu geliştiğinden hemfikir olunduğunu belirten Genç, yaşananların ardındaki provokasyonu adliyenin, yargının ve devletin güvenlik birimlerinin ortaya çıkarması gerektiğini dile getirdi.

Karşılaşmayı tribünden takip ettiğini ve olayı provoke edenlerden bazılarının içinde Fenerbahçe’nin futbolcularının yer aldığına şahit olduğunu kaydeden Genç, “Geçen hafta hakemi tehdit eden, ‘Sen buradan çıkamazsın’ diyen adam bu hafta Fenerbahçe’nin kadrosunda. Yedek kalecisi provokasyon yapıyor. Öteki oyuncusu elinin arasından yumruğu gösteriyor. Masuma yatmanın alemi yok. Öteki 2 futbolcusu yerdeki adama tekme atıyor. Geçtiğimiz hafta başlayan algı operasyonları ile birlikte, saha kenarında ve maç sonunda tetikçi hüviyetindeki sporcular yaptıkları el kol hareketleri ile taraftarlarımızın sinir uçlarına dokunmuş ve tansiyonu bile bile yükseltmiştir” sözlerini kullandı.

‘FUTBOL TERÖRİSTİ DİYENLER POLİS OTOSU YAKTIKLARI GÖRÜNTÜLERE BAKSIN’

Yaşanan olayların ardından bir kısım medyada Trabzon’a yapılan yorumları da sert tepki gösteren Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Futbol teröründen bahsedenlerin, çok eski olmayan polis otosunu yaktıkları görüntüler ortada. Kimse bu şehrin insanına, Trabzonspor’umuza ve taraftarlarımıza asla terörist muamelesi yapamaz, yapmaya da kalkamaz. Özellikle sosyal mercilerde Trabzon’umuz adına Milli Güvenlik Sorunu yakıştırması yapanlar bu olayları hatırlasınlar.

Sahaya yabancı madde atan, şiddet yapan bizim tarafımızdan da varsa cezasını çekecek zaten. Ama aynı soruşturma o sahada yerdeyken, ona tekme vuran Fenerbahçeli futbolculara da yapılacak. Biz bunu talep ediyoruz. İş hakkaniyetle soruşturulsun ona gör hareket edilsin.”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un “Gerekirse alt lige ineriz” sözlerine de cevap veren Genç, “Düşürebiliyorsa düşürsün bakalım. Düşürsün, lig düzelir belki. 13 sene önce de aynısını söylemişti” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x